Alandia Transportförsäkring

Kontakta oss i Stockholm

Telefon: +46 8 446 34 56

Vendevägen 85B, Plan 6, 
182 91 Danderyd

transport@alandia.com

transportclaims@alandia.com

Org-nummer Sverige: 502049-4224 
Org-nummer Finland: 0205048-2


Affärsområdeschef 
Mikael Mogerud
Senior Underwriter
Telefon: +46 8 446 32 44
Mobil: +46 73 502 62 63
Email: mikael.mogerud@alandia.com

Underwriting Sverige

Mikael Mogerud
Senior Underwriter Cargo
Telefon: +46 8 446 32 44
Mobil: +46 73 502 62 63
Emailmikael.mogerud@alandia.com

Erika Lagerlöf
Senior Underwriter Cargo
Telefon: +46 8 446 34 53
Mobil: +46 70 209 95 95
Email: erika.lagerlof@alandia.com

Ulf Lagerstam
Senior Underwriter Cargo & Freight Forwarder´s/Haulier´s Liability
Phone: +46 8 425 02530
E-mail: ulf.lagerstam.com

Fredrik Karlsson
Underwriter Cargo & Freight Forwarder´s/Haulier´s Liability
Telefon: +46 8 425 025 40
Mobil: +46 720 770 284
E-mail: fredrik.karlsson@alandia.com

Curt Welander
Senior Underwriter Cargo & Freight Forwarder´s/Haulier´s Liability
Telefon: +46 8 446 34 55
E-mail: curt.welander@alandia.com

Skador:

Lars Laitinen
Senior Skadereglerare
Telefon: +46 8 505 884 89
Mobil: +46 70 369 60 64
Email: lars.laitinen@alandia.com

Jenny Hellzon 
Skadereglerare
Telefon: +46 8 505 88 487
Mobil: +46 73 032 30 33
E-mail: jenny.hellzon@alandia.com


Underwriting Finland och Baltiska länder

Sofia Rinne
Senior Underwriter Cargo & Freight Forwarder´s/Haulier´s Liability
Telefon: +358205252734
Mobil: +358406885411
Email: sofia.rinne@alandia.com

Skador Finland och Baltiska länder

Wesmans Oy
Business id: 2263496-0
Telefone: +358-(0)20-7309890
E-mail generellt: alandia.claimsFIN@wesmans.com
E-mail Eija Turunen: etu@wesmans.com
E-mail Heikki Vaara: hva@wesmans.com